4 ushqime ‘magjike’ që shtojnë gjumin e foshnjës, çdo gjë që duhet të dini

2018-06-03 në ora 11:39

Disa foshnje janë shumë problematike kur është në pyetje koha e gjumit, dhe qëndrojnë të ‘ndezur si llampë’’ gjatë tërë natës. Për këtë mbase problemi kryesor mund të jetë edhe mënyra se si e ushqeni foshnjën tuaj dhe ushqimet që i jepni atij.

Bananet janë të pasura me vlera që nxisin fjetjen, me kimikate si melatonina dhe serotonin, të cilat kanë cilësi qetësuese. Bananet gjithashtu përmbajnë magnez, i cili lehtëson muskujt dhe ndihmon foshnjën të flejë shpejt. Për më tepër, ka një cilësi të këndshme për një banane. Fëmijët i duan ato.

Qumështi është padyshim një ushqim i plotë për foshnjat. Qumështi i ngrohtë është i pasur me kalcium dhe një amino acid i quajtur triptofan. Triptofani ka një veti qetësuese, e cila ndihmon fëmijët tuaj të bien në gjumë. Eshtë e panevojshme të thuhet, qumështi është i pasur me kalcium. Dhe, Kalciumi ndihmon trurin të përdorë tryptofan mirë, transmeton Gazeta Shneta.

A e dini se kosi mund të vëjë foshnjën në  gjumë? Po, kosi kur përzihet me oriz të zier, mund ta ushqeni foshnjat dhe të nxisin gjumin dhe gjithashtu ndihmon tretjen. Mos harroni të ushqeni me kos të freskët të bërë në shtëpi dhe jo ai i thartuar, ose ai i ruajtur në frigorifer. Nuk është një ide e mirë për të ofruar kos me sheqerat e shtuara, në vend që të zgjidhni kos të thjeshtë me yndyrë.

Tip i rëndësishëm është se fëmija juaj duhet të ushqehet mirë para se të jetë koha për të fjetur. Një stomak i plotë natyrshëm shkakton gjumë./Gazeta Shneta/