5 vjeçarja që vuante nga paraliza celebrale, fillon të ecë për herë të parë pas operacionit (VIDEO)

2017-04-29 në ora 17:58

Kur Bhoomi Manjunatha lindi me paralizë cerebrale, mjekët paralajmëruan se ajo ndoshta nuk do të jetë në gjendje të ecë në mënyrë të pavarur.

Tani pesë vjeç, vajza e vogël nga Ohajo është mbështetur tek një karrige me rrota për të lëvizur shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Por kirurgët në Spitalin e Fëmijëve Mbarëkombëtar të Fëmijëve më të lartë të shtetit panë gjërat ndryshe dhe thanë se kishin hartuar një operacion që mund të ndihmonte Bhoomi-n të ecte.

Ajo u nënshtrua procedurës së rrallë dhe komplekse në shpinë të saj në Nëntor, e ndjekur nga një terapi fizike intensive.

Gjashtë muaj më vonë, ajo po mëson të qëndrojë në dy këmbët e veta, duke ecur me asgjë tjetër veçse një palë paterica të lehta.

Ekspertët besojnë se, me terapinë e vazhdueshme fizike, Bhoomi kurrë nuk do t’i duhet të përdorë përsëri një karrige me rrota./Gazeta Shneta/