6 gjërat që nuk duhet t’i bëni në barkun bosh, shkaktojnë çrregullime të rrezikshme

2018-06-01 në ora 13:51

Ushqimi është ‘të fillosh dhe të pëfundosh gjithçka rreth saj’’; në një masë ku gatimi apo ngrënia është një pasion për disa prej nesh.

Pavarësisht nga rëndësia e saj, shumica prej nesh janë të padijshëm për disa fakte ushqimore. E gjithë vëmendja është më së shumti në ‘Çfarë’ hamë dhe jo ‘Kur’. Si rezultat, vjen koha kur shprehitë tona të këqija të ushqimit na kushtojnë në shëndetin tonë.

Mund të ketë raste kur zgjoheni me ethe ose dhimbje koke në mes të natës. Megjithatë, sa më shumë që keni tunduar atë paracetamol ose aspirinë, mos e bëni këtë në një stomak bosh. Dakord, dhimbja dhe ethet mund t’ju shmangin nga ngrënia. Por, marrja e barnave anti-inflamatore jo-steroide si paracetamoli në stomak bosh mund të zvogëlojë efektivitetin e ilaçeve. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore si gjakderdhje të stomakut, transmeton Gazeta Shneta.

Ju mund ta doni filxhanin tuaj të kafesë të zezë pa të cilën mund të jetë e vështirë për ju që të filloni ditën tuaj. Por në qoftë se ju keni pasur atë në një stomak bosh, shanset janë që ju mund të bëheni të prirur ndaj urthit dhe problemet e traktit të tretjes, madje edhe me versionin e dekafeinës.

Nëse ju keni qenë i uritur për disa orë dhe keni etje, mos e shuani atë me një birrë të ftohtë. Kur konsumoni alkool në stomakun bosh, shkalla e përthithjes rritet me një faktor.   Çamçakëzat janë një ushqim tjetër që nuk duhet ta hani në një stomak bosh. Përbërësit e një çamçakëz mund të stimulojnë qelizat e pranishme në rreshtimin e mureve të stomakut dhe të prodhojnë acid klorhidrik, i cili është i nevojshëm për të filluar procesin e tretjes. Megjithatë, në mungesë të ushqimit brenda stomakut, acidi prodhohet në mënyrë të konsiderueshme duke çuar në disa sëmundje të traktit të tretjes, duke përfshirë sindromën e zorrëve./Gazeta Shneta/