7 fakte mahnitëse që tregojnë detaje të rëndësishme nga jeta në bark

2018-02-15 në ora 09:46

Ka një numër ngjarjesh të habitshme gjatë shtatzënisë dhe ne shpesh herë nuk jemi të vetëdijshëm për këto.

Shumë prej tyre shkaktojnë ndjesi dhe emocione të ndryshme, ndërsa i kemi përzgjedhur disa:

-Foshnjat urinojnë në mitër, kjo ndodh në gjysmën e dytë të shtatzënisë e tutje. Foshnjat e palindura urinojnë brenda mitrës dhe pastaj përfundojnë duke e pirë atë.

-Ushqyerja me gji është automatike, nënat dhe gratë shtatzëna kanë aftësinë për ushqyerjen me gji, në mënyrë që foshnjat të aktivizohen automatikisht sidomos kur qajnë, transmeton Gazeta Shneta.

-Numri i hormoneve të estrogjenit në trupin tuaj rritet, placenta juaj do të prodhojë mjaft shumë estrogjen në një ditë se sa një grua që nuk është shtatëzënë për 3 vjet.

-Trupi juaj prodhon më shumë gjak, për shkak të nevojës për oksigjen rritet prodhimi i qelizave deri në 20 për qind.

-Disa pjesë të trupit do të errësohen sidomos në fytyrë duke u dhënë atyre një model flutur në faqe dhe hundë.

Kjo ndodh për shkak të niveleve të melatoninës./Gazeta Shneta/