7 gabimet e mëdha që duhet t’i shmangni që të shpëtoni shëndetin e foshnjës

2018-08-02 në ora 14:46

Ne e dimë që ju bëni gjithçka që mundeni për të mbajtur veten dhe fëmijën tuaj të shëndetshëm dhe të lumtur sidomos kur jeni shtatzënë. Ju hani mirë, bëni stërvitjet e duhura dhe flini mirë. Përkundër kësaj, një këshillë më shumë nuk do të ju dëmtojë. Veçanërisht sa i përket shëndetit të fëmijës suaj ende të palindur.

Bakteret mund të shkaktojnë një infeksion të njohur si listeriosis, që mund të rezultojë në një abort ose lindje me defekt të mushkërive. Prandaj, sigurohuni që hani djathë të butë.

Kafenja në moderim nuk do t’ju  bëjë juve dhe fëmijën tuaj asgjë keq. Por nëse konsumoni më shumë se 200mg në ditë mund ta rrezikoni shëndetin e fëmijës suaj, transmeton Gazeta Shneta.

Konsumi i tepërt i kafeinës ka qenë i lidhur me probleme të rënda siç janë defektet e lindjes për fëmijën tuaj, lindjen e parakohshme dhe madje edhe abortin.

Përveç kësaj, ju gjithashtu duhet të mbani mend se kafeina është gjithashtu një pije e cila mund të futet lehtë në zonën e kuqe të konsumit. Prandaj, pini lëng frutash të freskëta në qoftë se ju keni ndonjë ndjesi jo të mirë.

Kur vendosni një rrip sigurie, sigurohuni që ta mbani atë sa më të ulët të jetë e mundur. Mbërthimi i brezit më afër me kofshët do të parandalojë aplikimin e presionit të tepërt në fëmijën tuaj kur makina të vjen në një ndalesë të papritur./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin që duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për të konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës në ardhje është në rregull.