Anemia e gjetur në gratë shtatzëna manifestohet me këto simptoma të hershme

2021-04-07 në ora 11:25

Kur jeni shtatzënë, mund të zhvilloni anemi dhe si e tillë, gjaku juaj nuk ka mjaftueshëm qeliza të kuqe të shëndetshme për të bartur oksigjenin në indet dhe në fëmijën tuaj.

Gjatë shtatëzanisë, trupi juaj prodhon më shumë gjak për të mbështetur rritjen e foshnjës tuaj shkruan Healthline përcjell Gazeta Shneta.

Nëse nuk po merrni mjaftueshëm hekur ose disa lëndë ushqyese të tjera, trupi juaj mund të mos jetë në gjendje të prodhojë sasinë e qelizave të kuqe të gjakut që i nevojiten për ta bërë këtë gjak shtesë për rritjen e foshnjës.

Është normale të keni anemi të butë kur jeni shtatzënë. Por mund të keni anemi më të rëndë nga niveli i ulët i hekurit ose vitaminave ose nga arsye të tjera shëndetësore.

Anemia mund t’ju ​​lërë të ndjeheni të lodhur dhe të dobët. Nëse është e rëndë por nuk mjekohet, mund të rrisë rrezikun për komplikime serioze si lindje e parakohshme.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Simptomat më të zakonshme të anemisë gjatë shtatëzanisë janë:

– Lëkura, buzët dhe thonjtë e zbehtë;

– Ndjeheni të lodhur ose të dobëta;

– Marramendje dhe gulçim;

– Rrahjet e shpejta të zemrës

Në fazat e hershme të anemisë, mund të mos keni simptoma të dukshme. Dhe shumë nga simptomat janë ato që mund të keni gjatë shtatëzanisë edhe nëse nuk jeni anemike.

Prandaj sigurohuni që të merrni teste rutinore të gjakut për të kontrolluar aneminë në takimet tuaja para lindjes.

Anemia e rëndë ose e patrajtuar me mungesë hekuri gjatë shtatëzanisë mund të rrisë rrezikun për të pasur:

– një fëmijë të parakohshëm ose me peshë të ulët të lindjes;

– një transfuzion gjaku (nëse humbni një sasi të konsiderueshme të gjakut gjatë lindjes);

– depresioni pas lindjes;

– një fëmijë me anemi ose dhe me vonesa zhvillimore.

Mungesa e folatit të patrajtuar mund të rrisë rrezikun për të pasur një:

– fëmijë me lindje të parakohshme ose me peshë të ulët.

– një defekt serioz të lindjes së shtyllës kurrizore ose trurit (defektet e tubit nervor) të foshnjës. /Gazeta Shneta/