Aplikojeni këtë përzierje në lëkurë dhe shihni se çfarë do ndodhë me të pas ca minutash!

2017-07-07 në ora 18:06

Vaji i piperit të zi është i pasur me minerale dhe vitamina të dobishme. Për shembull, ajo përfshin vitaminën A, e cila është shumë e dobishme për shëndetin okular, si dhe për aktivitetin antioksidues. Vitamina K është e rëndësishme për mbajtjen e funksioneve të duhura qarkulluese dhe metabolike, muskujt dhe eshtrat, të cilën e posedon piperi i zi.

Përveç pjesës shëndetësore, në pjesën estetike gjithashtu luan një rol shumë të rëndësishëm.

Në paragrafin më poshtë, ne do t’iu tregojmë një recetë e cila do t’iu ndihmoj me pastrimin e lëkurës dhe mbajtjen e higjienës së saj në nivel, transmeton Gazeta Shneta.

Jogurti dhe piperi

Kombinoni një lugë gjelle të piperit të zi dhe dy lugë nga jogurti. Përzieni deri sa ta arrini pastën. Në momentin që e arrini pastën, aplikojeni në lëkurë të pastër dhe fërkojeni në mocione rrethore për disa minuta. Në fund, lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

Kjo përzierje shtresuese do të pastrojë lëkurën tuaj, të eliminojë pikat e zeza dhe shenjat, si dhe do t’i japë shkëlqim lëkurës tuaj./Gazeta Shneta/