Me cilat gjendje shëndetësore mund të përballen nënat pas lindjes së fëmijës

2020-03-08 në ora 21:48

Shumë gra thonë se të kesh një fëmijë është përvoja më e mahnitshme e jetës së tyre, dhe njëkohësisht lë shumë gjurmë fizikisht e psiqikisht.

Trupi juaj në mënyrë të pashmangshme do të marrë ca kohë për t’u shëruar pas një lindjeje vaginale shkruan Healthline. Por çfarë saktësisht duhet të prisni?

– Gjakderdhje

Është krejtësisht normale të keni gjakderdhje të rëndë dhe rrjedhje vaginale (të quajtur lochia) pas lindjes transmeton Gazeta Shneta.

Lochia shpesh ka një erë të urryer, si disa shkarkime menstruale. Fillon si e kuqe e errët. Mpiksjet e vogla të gjakut, deri në madhësinë e një kumbull, janë normale.

Dhimbjet e barkut

Mitra juaj, normalisht në lidhje me madhësinë e një dardhe, zgjerohet shumë gjatë shtatëzënësisë. Është e zakonshme të ndjeheni dhimbje barku ndërsa mitra juaj shërohet dhe kthehet në madhësinë e saj normale, zakonisht mbi gjashtë javë.

Kërcitjet (të quajtura dhimbje pas dhimbjes) janë një shenjë që mitra juaj po punon për të ndaluar gjakderdhjen nga vendi ku ishte bashkangjitur placenta.

-Kapsllëku

Ju mund të mos keni lëvizje të rregullta të zorrëve menjëherë pas lindjes së fëmijës. Nëse kapsllëku nuk po kalon vetë, pyesni ndihmën e mjekut tuaj.

Mjeku juaj mund të rekomandojë: Zbutës të lirimit të feceve, ushqimi i më shumë frutave, perimeve dhe drithërave, pirja e të paktën 10-12 gotave lëng në ditë. /Gazeta Shneta/