Çka të hani në mëngjes për t’i lehtësuar të vjellurat gjatë shtatzënisë

2018-11-22 në ora 15:07

Nëse jeni shtatzënë dhe keni gjithmonë të vjellura kur zgjoheni në mëngjës, gjëja e fundit që ju bie ndër është të hani, shkruan Mother and Baby, transmenton Gazeta Shneta. Por këtu gjeni disa këshilla nga ekspertët se çka të hani që  në mengjës të mos keni të vjellura, apo të paktën t’i lehtësoni ato.

Pije të avokadës, pije hidratuese në vend të kafes

Nëse jeni të etur, atëherë mund të keni më shumë të vjella, andaj është e rëndësishme që të pini dicka që ju hidraton dhe ju freskon, uji dhe kafeja nuk ju ndihmojnë. Ekspertët tregojnë se nëse përzini, avocado, banane, një grusht manaferrash, 120g  kos, pak xhenxhefil, do ju ndihmon jashtëzakonisht shumë për t’i kaluar të vjellurat.

Vezë të fërguara me bukë të zezë,

Vezë të fërguara mirë janë të domosdoshëm për t’i lehtësuar të vjellurat, sidomos për shkak proteinave dhe hekurit që përmbajn ato dhe ju e dini se sat ë rëndësishme janë këto dyja që ti merrni gjatë shtatzënisë.

Arra dhe farat, zgjidhja për shumë sëmundje të ndryshme. Ushime të thata, por të shëndetshme që rekomandohen të konusmohen edhe gjatë shtatzënisë./Gazeta Shneta/