Covid-19: Gratë shtatzëna mbrojnë foshnjat në bark duke kaluar antitrupa në gjak

2021-02-23 në ora 23:49

Antitrupat që ruhen nga Covid-19 mund të transferohen nga nënat tek foshnjat ndërsa janë në ende bark, sipas një studimi të ri nga Weill Cornell Medicine dhe studiuesit New York-Presbyterian botuar në Revistën Amerikane të Obstetrikës dhe Gjinekologjisë.

Ky zbulim i botuar më 22 janar, shton prova në rritje që sugjerojnë se gratë shtatzëna që gjenerojnë antitrupa mbrojtës pasi kontraktuan koronavirusin përcjellin nga imuniteti i ftuar në fetusin e tyre shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Gjetjet gjithashtu mbështesin idenë se vaksinimi i nënave të ardhshme mund të ketë përfitime edhe për të porsalindurit e tyre.

“Meqenëse tani mund të themi që antitrupat që bëjnë gratë shtatzëna kundër Covid-19 janë treguar të kaluara tek foshnjat e tyre, ne dyshojmë se ka një mundësi të mirë që ata të mund të kalojnë antitrupat që bën trupi pasi të vaksinohen gjithashtu” tha Dr. Yawei Jenny Yang, një profesoreshë asistente e patologjisë dhe mjekësisë laboratorike në Weill Cornell Medicine.

Dr. Yang dhe ekipi i saj analizuan mostrat e gjakut nga 88 gra që lindën në New York-Presbyterian / Weill Cornell Medical Center midis marsit dhe majit 2020, në kohën kur New York City ishte epiqendra globale e pandemisë.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Të gjitha gratë kishin antitrupa Covid-19 në gjakun e tyre, duke treguar që ato ishin infektuar me virusin në një moment edhe pse 58 përqind e atyre grave nuk kishin asnjë simptomë.

Për më tepër, ndërsa antitrupat u zbuluan si në gratë simptomatike ashtu edhe në ato asimptomatike, studiuesit vunë re se përqendrimi i antitrupave ishte dukshëm më i lartë tek gratë simptomatike.

Ata gjithashtu zbuluan se modeli i përgjithshëm i përgjigjes së antitrupave ishte i ngjashëm me përgjigjen e parë në pacientë të tjerë, duke konfirmuar se gratë shtatzëna kanë të njëjtin lloj përgjigje imune ndaj virusit si popullata më e madhe e pacientëve – diçka që nuk ishte njohur më parë, pasi sistemi imunitar i një gruaje ndryshon gjatë gjithë shtatzënisë.

Për më tepër, shumica dërrmuese e foshnjave të lindura nga këto gra, 78 përqind kishin antitrupa të zbulueshëm në gjakun e kordonit të kërthizës. /Gazeta Shneta/