Çrregullime të vazhdueshme menstruacionesh? Ushqimet që japin zgjidhje

2018-08-11 në ora 10:27

Cikli i çrregullt i menstruacioneve është një problem mjaft i zakonshëm tek gratë.

Zakonisht shkaktarët kryesorë janë ndryshimi drastik i peshës, konsumi i ilaçeve të ndryshme dhe padyshim stili i jetesës.

Këtu janë një listë e ushqimeve që ju ndihmojnë së tepërmi të rregulloni kalendarin e mestruacioneve:

Borziloku, duke e konsumuar në formën e çajit. Përgatitet duke zierë 6 lugë gjelle borzilok me 150 ml ujë.

Farat e kuminit të zi ( ka të njëjtën efekt si borziloku). Këshillohet ti konsumoni në mëngjes në stomak bosh, në një gotë me ujë.

Xhenxhefili. Konsumohet edhe ky në formën e çajit duke e kombinuar me pak mjaltë. Konsumojeni rregullisht cdo mëngjes, para se cikli të vijë.

Karota. Një tjetër ushqim që është i pasur me carotene, karrota mund të konsumohet thjesht ose në formën e lëngut deri 3 herë në ditë.

Shafrani i Indisë. Kombinoni një lugë shafran të Indisë në një gotë me ujë dhe konsumojeni atë dy herë në ditë për të nxitur ciklin./Gazeta Express/

Kliko këtu për t’u informuar me testin që duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për të konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës në ardhje është në rregull.