Dehidrimi gjatë shtatzanisë: Simptomat e hershme dhe parandalimi

2020-10-06 në ora 20:01

Dehidrimi është më i zakonshëm gjatë shtatzanisë sesa në raste të tjera. Shumica e rastece të dehidrimit në shtatzani janë të lehta, por dehidrimi i rëndë mund të jetë i rrezikshëm për nënën dhe foshnjën.

Fetusi vendos kërkesa të mëdha në trup dhe gratë që janë shtatzënë duhet të konsumojnë lëndë ushqyese shtesë. Sëmundja e mëngjesit si dhe kushtet që shkaktojnë të vjella të tepërta, gjithashtu mund të luajnë një rol në dehidratim, transmeton Gazeta Shneta.

Simptomat e dehidrimit gjatë shtatzanisë

Në përgjithësi, shenja e parë e dehidrimit është ndjenja e etjes. Njerëzit të cilët ndjehen të etur pas djersitjes duke kaluar periudha të gjata kohe në nxehtësi ose duke mos konsumuar ujë mjaftueshëm kanë gjasa të dehidratohen.

Shenja të tjera të dehidrimit:

Një ndjenjë e thatë në fyt ose gojë

Buzë të thara dhe të çara

Lëkurë me pamje të thatë

Lëkurë më pak elastike

Urinim i rrallë

Ndjeheni të dobët dhe të rraskapitur

Kapsllëk, jashtëqitje të forta

Sipas mjekëve, dehidrimi i rëndë mund të dëmtojë organet dhe foshnjën tuaj gjithashtu. /GazetaShneta/