Dhimbja e stomakut tek foshnjat, gabimi që shumë nëna bëjnë

2018-06-03 në ora 09:35

Nëse keni provuar të përqeshni, ushqeni, lëkundni dhe metodat e tjera të qetësimit të foshnjës, por i porsalinduri juaj ende ankohet, ajo mund të ketë dhimbje stomaku. Nëse fëmija juaj ka ethe, ndalon të fitojë peshë në një nivel të shëndetshëm ose nëse ajo duket sikur është në dhembje, konsultohuni me pediatrin tuaj për të diskutuar shkaqet e mundshme.

Megjithëse mjekët nuk janë të sigurt se cila  është kauza e saktë e qarjes është tek foshnjat me dhimbje barku, teoritë sugjerojnë se dhimbja e stomakut duhet fajësuar, sipas ChildrenHealth. Foshnjat mund të kthehen në fytyrë të kuqe dhe shpesh kërrusin këmbët në pozicionin e fetusit kur vuajnë nga dhimbje stomaku. Nëse qajnë pa pushim atëherë dërgoni tek pediatri, transmeton Gazeta Shneta.

Gazrat janë një tjetër manifestim i ngërçeve të stomakut tek të sapolindurit. Nëse problemi është gazi, stomaku i porsalindurve mund të shfaqet i fryrë. Gazi dhe qarja shpesh shkojnë së bashku dhe secila e bën tjetrën edhe më keq. Nëse ushqeni me gji, përpiquni të eliminoni ushqime të ëmbla nga dieta juaj, si kafeina, fasulja, lakra dhe brokoli, pasi ngrënia e tyre mund të shkaktojë gaz në të porsalindurin tuaj.

Dhimbja e stomakut mund të jenë shumë të pakëndshme për foshnjat dhe stresuese për prindërit. Ju mund të lehtësoni disa nga shqetësimet e të porsalindurit, duke e mbajtur atë në një bartës të foshnjave ose duke e mbajtur në një pozitë të drejtë. Foshnjat zakonisht rritin kolikun rreth moshës 3 ose 4 muajshe, vëren MedlinePlus. Nëse fëmija juaj ka vjellje të vazhdueshme, diarre të përgjakshme, telefononi menjëherë mjekun tuaj./Gazeta Shneta/