Dhimbje koke në shtatzëni, tremujori i parë dhe i tretë më sfidues nga kjo çështje

2020-11-17 në ora 19:37

Dhimbjet e kokës janë një nga shqetësimet më të zakonshme të përjetuara gjatë shtatzënisë dhe mund të ndodhin në çdo kohë gjatë kësaj periudhe, por ato priren të jenë më të zakonshmet gjatë tremujorit të parë dhe të tretë.

Gjatë tremujorit të parë, trupi juaj përjeton një rritje të hormoneve dhe një rritje të vëllimit të gjakut shkruan American Pregnancy Association, përcjell Gazeta Shneta.

Këto dy ndryshime mund të shkaktojnë dhimbje koke më të shpeshta. Këto dhimbje koke mund të përkeqësohen më tej nga stresi, sjellja e dobët ose ndryshimet në shikimin tuaj.

Shkaqe të tjera të dhimbjeve të kokës gjatë shtatzënisë mund të përfshijnë një ose më shumë nga këto: mungesa e gjumit, sheqeri i ulët në gjak, dehidrimi dhe stresi.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Ndërsa dhimbjet e kokës gjatë tremujorit të tretë kanë të bëjnë më shpesh me sjelljen e dobët dhe tensionin nga mbajtja e peshës shtesë.

Dhimbjet e kokës gjatë tremujorit të tretë mund të shkaktohen gjithashtu nga një gjendje e quajtur preeklampsi, e cila është presion i lartë i gjakut gjatë shtatëzanisë.

Si t’i trajtoj dhimbjet e kokës gjatë shtatëzanisë?

– Nëse keni një dhimbje koke të sinusit, vendosni një kompresë të ngrohtë rreth syve dhe hundës;

– Mbani sheqerin në gjak duke ngrënë vakte më të vogla dhe më të shpeshta – kjo gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të kokës në të ardhmen.

– Bëni një masazh – masazhimi i shpatullave dhe qafës është një mënyrë efektive për të lehtësuar dhimbjen.

– Pushoni në një dhomë të errët dhe praktikoni frymëmarrje të thellë.

– Bëni një dush ose banjë të ngrohtë.

– Hani vakte të ekuilibruara mirë. /Gazeta Shneta/