Dhimbjet e legenit gjatë shtatzënisë

2018-01-11 në ora 11:25

Mësoni shkaqet dhe simptomat e dhimbjes së legenit gjatë shtatzënisë dhe gjeni nëse ajo që ndjeheni është normale ose kërkon vëmendje të menjëhershme nga mjeku juaj.

Dhimbja ose sikleti i legenit është e zakonshme gjatë shtatzënisë. Në fund të fundit, ligamentet po shtrihen, nivelet e hormoneve po ndryshojnë, dhe organet po zhvendosen për të bërë hapësirë ​​për mitrën tuaj në rritje shkruan Parents transmeton Gazeta Shneta.

Por ndonjëherë dhimbja është një flamur i kuq që diçka më serioze është duke ndodhur. Konsultohuni me udhëzuesin tonë për të mësuar se si të dekodojmë dhimbjet tuaja, të përcaktohet kur është koha për të thirrur mjekun dhe për të kuptuar simptomat e thjeshta.

Nga nyjet e relaksuara të legenit në presionin nga pesha e fëmijës suaj në rritje, këta janë fajtorët e zakonshëm të dhimbjes beninje të legenit gjatë shtatzënisë. Nëse dhimbja që po përjetoni nuk largohet, ose nëse keni simptoma të tilla si gjakderdhja, shkarkimi i pazakontë ose ngërçi i fortë, thirrni gjinekologun tuaj.

Çfarë mund të bëni për të lehtësuar simptomat e dhimbshme për veten tënde?

Për t’u drejtuar nga parehatia e legenit, provoni këto këshilla:

Bëni një dush të ngrohtë – kurrë të nxehtë ose qëndroni në dush dhe lëreni ujin të godasë shpinën. Provoni një veshje mbështetëse të legenit, e cila mund ta mbajë mitrën nga shtyrja poshtë në legenin tuaj.

Vishni këpucë me take të ulëta me mbështetje të mirë harkore. Mundohuni të shmangni lëvizjet e shpejta dhe kthesat e mprehta në bel. Merrni një masazh para lindjes.

Ushtroni rregullisht – kjo mund të ndihmojë në parandalimin e dhimbjes në radhë të parë. / Gazeta Shneta