Disa pacientë me koronavirus po shfaqin dhe simptoma neurologjike krahas kollit dhe etheve

2020-04-03 në ora 19:08

Mjekët kanë vëzhguar simptoma neurologjike, përfshirë konfuzion, goditje në tru dhe konfiskime, në një grup të vogël të pacientëve me Covid-19.

Neurologët në të gjithë botën thonë se një pjesë e vogël e pacientëve me Covid-19 po zhvillojnë dëmtime serioze të trurit shkruan NYtimes përcjell Gazeta Shneta.

Megjithëse ethet, kolla dhe vështirësia në frymëmarrje janë shenjat tipike të infeksionit me koronavirusin e ri, disa pacientë shfaqin status të ndryshuar mendor, ose encefalopati.

Këto sindroma neurologjike bashkohen me simptoma të tjera të pazakonta, të tilla si ndjenja e zvogëluar e nuhatjes dhe shije, si dhe sëmundjet e zemrës.

Një rast konkret në fillim të marsit, një burrë 74 vjeç u lajmërua në emergjencë me një kollë dhe ethe, por një rreze X përjashtoi pneumoninë dhe ai u dërgua në shtëpi.

Të nesërmen, kur ethet e tij përparuan, familjarët e kthyen përsëri. Ai ishte pothuajse “pa frymë” dhe nuk mund t’u tregonte mjekëve emrin e tij ose të shpjegonte se çfarë ishte e gabuar – ai kishte humbur aftësinë për të folur.

Pacienti, i cili kishte sëmundje kronike në mushkëri dhe Parkinson, po i këpusë krahët dhe këmbët në lëvizje të mprehtë dhe duket se kishte një konfiskim.

Mjekët dyshuan se ai kishte Covid-19, dhe përfundimisht u vërtetua se ishe me virus kur ai u testua. /Gazeta Shneta/