Dreka e Bujar Bukoshit me kallamari, verë e ‘Jagermeister’ me para të shtetit

2018-08-19 në ora 16:04

Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Bujar Bukoshi, nuk e ka kursyer buxhetin e shtetit në dreka gjatë kohës sa ka mbajtur këtë pozitë. Ai ka ngrënë ushqime të shtrenjta dhe ka pirë alkool e verë të cilat në total kanë kushtuar rreth 140 euro. Kujtojmë se në dy vitet e fundit shteti e ka ndihmuar Bukoshin me 120 mijë euro për shërimin e tij

Një drekë zyrtare e ish- zëvendëskryeministrit të Kosovës, Bujar Bukoshi, i kushtoi buxhetit të shtetit 139 euro e 80 centë. Në faturën e datës 6 mars 2012, që figuron se është lëshuar në orën 01:43, nuk saktësohet se a bëhet fjalë për orët e hershme të mëngjesit apo pas mesditës.

Dreka zyrtare e faturuar te zyra e zëvendëskryeministrit Bukoshi në restorantin ‘RRON’, përfshin 4 copë ‘Jagermeister’, që është lloj alkooli, verëra të llojit ‘Monty’s Hill’, që kushton 15 euro për shishe dhe lloje të tjera të alkoolit, raporton Kallxo.com.

Në drekë përveç tjerash ishin porositur edhe kallamari në grill, levrek dhe ramstek viçi. Në po të njëjtin vit, faturat zyrtare të siguruara nga BIRN dëshmojnë se Bujar Bukoshi kishte realizuar një udhëtim zyrtar për në Bullgari, ku kishte shkuar së bashku me bashkëshorten e tij.

Këshilltari politik i atëhershëm i Bukoshit, Bersant Beka kishte kërkuar avans për këtë udhëtim në vlerë prej 3 mijë e 200 euro. Vizita ishte realizuar në mes datave 19 prill deri më 21 prill 2012 dhe udhëtimi ishte bërë me veturë zyrtare.

Një udhëtim tjetër zyrtar i Bukoshit për në Shqipëri, në total kishte kushtuar 154 euro e 66 centë, ndërkaq zëvendëskryeministri kishte qëndruar në hotelin ‘Sheraton’ në Shqipëri.

Bujar Bukoshi kishte shërbyer si Kryeministër në ekzil në fund të viteve ’90. Në dy vitet e fundit, Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Shëndetësisë kanë ndarë 120 mijë euro për shërimin  e Bukoshit. /Gazeta Shneta/