A e dini se cila prej këtyre bananeve është më e shëndetshmja për neve?

2017-05-04 në ora 20:45

Zonja dhe zotërinj, a keni pyetur ndonjëherë veten – cilat banane janë më të mirat për ju dhe shëndetin tuaj? Ne mund t’i përgjigjemi kësaj pyetjeje për ju!
Këtu është ajo që ju duhet të dini – sipas rezultateve të një studimi të kryer në Japoni, studiuesit kanë zbuluar se një banane plotësisht e pjekur përmban TNF, ose faktor të nekrozës së tumorit, një substancë që ka aftësinë për të luftuar qelizat abnormale. Kur banana është e pjekur, ajo zhvillon njolla të errëta në lëvozhgën e saj.

Dhe, nëse bananja ka më shumë pika të errëta – kjo do të thotë se është shumë më e shëndetshme. Bananet me njolla të errëta përmbajnë më shumë substanca që do të rrisin sistemin tuaj imunitar dhe do të përmirësojnë shëndetin tuaj, transmeton Gazeta Shneta.

Banana plotësisht e pjekur është e përkryer për sistemin tuaj të tretjes sepse sheqeri në të absorbohet lehtësisht ndryshe nga bananet e gjelbra që është e vështirë të tretet sepse lëvorja e tyre nuk tretet lehtë në sheqer.

Dhe mbani mend – bananet më të mira për ju janë banane të pjekura. Faleminderit për kohën tuaj dhe mos harroni ta ndani këtë artikull me miqtë dhe familjen tuaj./Gazeta Shneta/