Era vaginale tregon këto detaje të rëndësishme për shëndetin tuaj

2018-01-12 në ora 09:30

Një vaginë duhet të ketë një erë, sikurse të gjitha lëngjet trupore tek njeriu që kanë një erë të caktuar.

Është krejtësisht e natyrshme kjo sipas Jennifer Wider nga MD, ajo përmendi disa lloje të erërave që janë apo jo normale, transmeton Gazeta Shneta.

-Nëse keni një aromë më të rëndë se zakonisht, atëherë kjo nënkupton që jeni djersitur shumë, ose keni pantallona shumë të ngushta. Të dyja mund të parandalojnë lëkurën nga frymëmarrja e lirshme.

-Aromë peshku, kjo mund të jetë një shenjë e infeksionit, për shembull, Vaginoza bakteriale që shkaktohet nga mbipopullimi i baktereve shqetëson balancimin delikat të vaginës.

-Ëmbël, Dr. Wider thotë se ajo që hani mund ta mbajë erën tuaj të vaginës, fruta si: portokalli, grejpfrut ose mollë, e ëmbëlsojnë erën e vaginës.

-Aromë gjaku, nëse ndjeni erë të gjakut gjatë gjithë kohës, sidomos gjatë ciklit menstrual, zakonisht nuk duhet të shqetësoheni.

-Erë metali, kjo kur keni pasur kontakt të ngushtë me spermë, dhe ndryshojnë pH e vaginës, kështu aroma ndihet ndryshe.

Në të gjitha rastet, aroma metalike duhet të jetë e përkohshme./Gazeta Shneta/