Është e rëndësishme çfarë të hani një javë para ciklit menstrual

2017-05-22 në ora 07:03

Sepse përgatitja e ushqimit për kohën gjatë ciklit menstrual është një gjë e vërtetë.

Nëse ju veçse e keni përjetuar nevojën që të shtoni sasinë e sheqerit çdo muaj në ditë të caktuara, ju e kuptoni se dëshira për ushqime para ciklit menstrual është një gjë e vërtetë. Më në fund shkenca është në anën tënde, transmeton Gazeta Shneta.

Del të jetë që në ditët para periodave, ‘hormoni i lumturisë’ serotonini zvogëlohët dukshëm. Kuptohet se lirimi i progjesteronit dhe estrogjenit bën që trupi juaj të kërkojë lumturinë përmes ushqimit.

Rezultati nga një studim i publikar në gazetën “ Annals of Endocrinology” thonë se ne i konsumojmë 500 kalori më shumë për ditë dhe shtojmë peshë prej 0.3 kg gjatë periodave. Forcojeni limitin e dëmtimit duke e bërë një punë ekstra.

“Zgjedhni ushqime që janë të pasura me omega-3, një anti inflamator natyral, që ndihmon që të zbuse dhimbjet e ciklit dhe balancon hormone,” tha nutricionistja Shona Ëilkinson.

“Një ëmbëlsirë me portokall dhe fara ‘chia’ e kryejnë punën – dhe këto vijnë me dosa të mjaftueshme të fibrave dhe vitaminës C.”

Përzieni portokallin me farat ‘chia’ në një pjatë të thellë dhe pas 10 minutave mbulojeni me banana, fruta mali dhe qumësht. / Gazeta Shneta /