Është shumë më mirë të hani banane se sa të përdorni ilaçe, ja përse

2017-11-05 në ora 14:41

Banania është padyshim një nga frutat më të shëndetshme në botë. E rekomanduar për të gjitha grupmoshat, ato kanë pafund vlera ushqyese të nevojshme për shëndetin. Përfitimet shëndetësore të saj janë të shumta sepse është një frut që ju mbush me energji. Është shumë më mirë të hani banane se sa të përdorni ilaçe që ju shkaktojnë efekte anësore.

Përmirësojnë përthithjen e kalciumit:

Bananet përmbajnë fructooligosacharides, një përbërës që ndihmon për të absorbuar më mirë kalciumin dhe magnezin, thelbësor për forcimin e kockave, dhëmbëve, thonjve dhe flokëve. Ul poashtu rrezikun e shfaqjes së kancerit të zorrës.

Redukton presionin e gjakut:

Kaliumi gjithashtu ndihmon në rregullimin e niveleve të presionit të gjakut sepse funksionon si një vazodilatator.

Redukton dhimbjet:

Bananet parandalojnë dhimbjet e trupit dhe forcojnë muskujt. Treten lehtësisht.

Përmirësojnë shikimin:

Bananet janë shumë të rëndësishme kur bëhet fjalë për përmirësimin e shikimit. Përmbajnë doza të mëdha të vitaminës A, thelbësore për ruajtjen e shikimit. Kjo, sepse përmban përbërës që mbrojnë membranat e syve që pengojnë degjenerimin makular, transmeton shije.al.

Rrit kapacitetin e trurit:

Vitaminat dhe mineralet e bananeve nxisin rritjen e përqëndrimit, përimirësojnë aftësitë njohëse dhe proceset e të mësuarit.