Fanella ”Kam nevojë për veshkë” i ndihmon këtij burri të gjejë donatorin

2018-02-01 në ora 12:51

Një baba nga New Jersey, i fëmijës pesë vjeç, në fanellën e të cilit thoshte “Kam nevojë për veshkë” pushtoi internetin, dhe mori një transplantim jetëshpëtues nga një i huaj shkruan ABC News transmeton Gazeta Shneta

Robert Leibowitz tha se ai kishte bërë operacionin javën e kaluar në një spital të Nju Jorkut dhe tani është duke “ecur mbi retë”.

“Gjithçka duhej të binte në vend,” tha ai të premten. “Yjet kishin për t’u lidhur.”

Leibowitz, 60 vjeç, tha se historia e tij në reklamat dhe lista e pritjes për një veshkë të re, e bën atë të bënte një fanellë dhe ta mbante atë çdo ditë gjatë një pushimi në Disney World verën e kaluar. Ai tha se ka gjakun O-pozitiv dhe vendosi një numër telefoni ku mund ta thërrisnin.

Kur një foto e fanellës së tij pushtoi mediat sociale, tha ai, telefoni i tij filloi të gumëzhgohej me thirrje, mesazhe zëri dhe mesazhe nga njerëz të rastit që dëshironin të ndihmonin.

“Kam pasur ndonjëherë dyshime për njerëzimin, por fakti që kam marrë kaq shumë thirrje, solli lot në sytë e mi”, tha ai.

Testet mjekësore ngushtuan pishinën e donatorëve derisa një njeri nga Indiana, Richie Sully, u gjet si një mundësi e përsosur.

“Sa e keqe është kujtesa ime, nuk do ta harroj kurrë atë që i thashë atij: ‘Hi, emri im është Richie, pashë postin tënd në Facebook, unë jam O-pozitiv, kam një veshkë shtesë, je i mirëpritur. Nuk jam i çmendur, por jam nga Indiana, “tha Sully, i cili bëri udhëtime të shumta në Nju Jork për të përgatitur procedurën.

Të dy burrat shpejt u bënë miq. Leibowitz tha se e takoi Sully, 39 vjeç, në New York City si Central Park dhe Grand Central Terminal.

“Kishim aq shumë gjëra të përbashkëta, pa ngatërresë”, tha Leibowitz. “Ishte një ndeshje e bërë në qiell”.

Leibowitz tha se veshkat e tij kanë qenë një problem që nga mosha 12 vjeçare dhe ai e vuri veten në listën e donatorëve rreth katër vjet më parë.

Për Sully, vendimi për t’i dhënë veshkën një njeriu që ai nuk e kishte takuar kurrë ishte një “vendim-pa tru”.

“Thjeshtë vendosa, sapo pashë një baba që donte të kalonte më shumë kohë me fëmijët e tij”, tha ai. / Gazeta Shneta