Gruaja merr herpesin përmes buzëkuqit – si të siguroheni që mos t’iu ndodh një gjë e tillë

2017-11-03 në ora 18:18

Një grua amerikane ka kontraktuar herpes pasi ka provuar një buzëkuq në Sephora.

Gruaja e paidentifikuar u përpoq me një buzëkuq për të siguruar që ngjyra e përshtatej atë dhe pretendon se ajo ka marrë herpesin si rezultat, transmeton Gazeta Shneta.

Ajo ka vizituar dyqanin, por është diagnostikuar nga mjeku i saj pas vizitës së saj.

Ajo ka pohuar se Sephora nuk arriti të paralajmërojë konsumatorët për rrezikun e marrjes së herpesit ose sëmundjeve të tjera nga përpjekja për mostrat e tyre dhe po i padit ata për shqetësim emocional për shkak të “shpifjeve”.

Sephora ka stacione rreth dyqaneve të tyre që përmbajnë fërkime të alkoolit dhe jastëk pambuku – dhe ata inkurajojnë konsumatorët të fshijnë buzëkuqët përpara se t’i provojnë.

Një përfaqësues për Sephora tha: “Ndërsa është politika jonë të mos komentojmë për çështje gjyqësore, shëndeti dhe siguria e klientëve tanë është përparësia jonë kryesore.”

“Ne marrim higjienën e produkteve shumë seriozisht dhe jemi të përkushtuar për të ndjekur praktikat më të mira në dyqanet tona.”

Mënyra më e mirë për të parandaluar një infeksion është të mos provoni buzëkuqët direkt në buzët tuaja./Gazeta Shneta/