Historia e prindërve që lanë punën për të shëtitur botën me fëmijët e tyre

2018-01-11 në ora 12:23

Me vajzat e tyre në pushim të shkollës, familja ka vizituar pesë shtete me një buxhet shumë të vogël. Dy prindër kanë lënë punët e tyre, kanë shitur gjithçka që kanë në pronësi dhe kanë marrë fëmijët e tyre jashtë shkollës për të udhëtuar në botë shkruan Kidspot transmeton Gazeta Shneta.

Donna dhe Chris Jackson, nga Mbretëria e Bashkuar, bënë një lëvizje të guximshme pasi kishin frikë se punët e tyre të vështira i pengonin ata të kalonin kohë cilësore me vajzat e tyre, Ellie, tetë dhe Miley, gjashtë vjeç.

Familja, të cilët udhëtojnë me vetëm një valixhe secili, nisën udhëtimin e tyre gjatë gjithë jetës në korrik dhe që prej asaj kohe kanë vizituar pesë vende, raporton The Sun.

Chris një ish-ndihmës 35-vjeçar për Shërbimin e Ambulancës në Londër dhe i cili gjithashtu ndan përvojat e tyre të pushimeve me ndjekësit e tyre në Instagram, tha se vajzat kishin mësuar më shumë sesa do të kishin bërë në shkollë.

Në Kosta Rika, ata mrekulloheshin në vullkanet aktive, ku Chris tregonte për Mirror Online: “Sa mund të mësosh rreth vullkaneve në një klasë, në krahasim me kur mund të shohësh një të tillë përpara vetes? Është përvoja e jetës”.

Donna, 34 vjeçe, që po studionte të ishte një infermiere pediatrike para udhëtimit, tha: “Njerëzit kanë tendencë t’i marrin gjërat si të mirëqena dhe të arrijnë moshën e vjetër duke folur për gjërat që duhet të kishin bërë, në vend se për gjërat që po bënin”.

Është një botë e tillë materiale, njerëzit u japin iPads fëmijëve të tyre, të cilët ata i shikojnë me orë të tëra, por ne po u mësojmë atyre gjërat që duam të dinë”. Chris tha se mësuesit në shkollën e fëmijëve të tij Borehamwood kanë qenë përkrahës, dhe mësuesi i shkollës madje “komenton mbi postimet tona”.

Familja ka jetuar me një buxhet, duke qëndruar në hotele në këmbim të reklamave të përmendura. Ata arritën në Las Vegas dhe udhëtuan gjerësisht nëpër SHBA, duke vizituar Salt Lake City, Utah, Florida, Filadelfia dhe Nju Jork.

Në tetor, ata vizituan Kosta Rika për dy javë, dhe shkuan në një dalje në det, e cila ndodhi në Bahamas. Ata janë aktualisht në Kanada.

Chris, i cili postoi video të rregullta në YouTube në kanalin e familjes JellyBeanTV, shtoi: “Njerëzit vazhdimisht më thonë duke thënë se duan me të vërtetë të udhëtojnë, kjo tingëllon e mahnitshme, por unë jam i frikësuar”.

Do të thoja që mos prisni – nuk ka kohë të mirë për ta bërë këtë, nuk ka moment të duhur në jetë, i vetmi person që ndikon në ndryshimin është ti”. Donna shtoi: “Është e madhe t’i tregosh vajzat botës dhe t’u mësosh atyre gjërat që duam t’i mësojnë”.

Familja është vendosur të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar muajin e ardhshëm, por do të niset në një aventurë të dytë, një udhëtim njëvjeçar që do të shkojnë në Vietnam, Kamboxhia dhe Kinë, në qershor.

Ndërkohë, Cheryl dhe Jason Falconer lënë punën e tyre për të dërguar fëmijët e tyre të udhëtonin në një shtëpi të vjetër motorike. / Gazeta Shneta