Infeksionet vaginale gjatë shtatzënisë, kur duhet të shkoni tek mjeku

2018-01-13 në ora 14:36

Trupi juaj transformohet në shumë mënyra kur jeni shtatëzënë dhe një rritje e rrjedhjes vaginale ka të bëjë me gjendjen e re të periudhës nëntë mujore, transmeton Gazeta Shneta.

Por cilat janë infeksionet më të shpeshta gjatë kësaj periudhe?

Vaginoza Bakteriale

Përafërsisht një në pesë gra shtatzëna përjetojnë këtë kruarje, infektim irritues, që sipas Insituteve Kombëtare të Shëndetit ndodhin për shkak të mbipopullimit të baktereve.

Kjo zakonisht hiqet vetë, por nëse jeni në tremujorin e parë, mjeku juaj mund të pres për ta trajtuar atë në tremujorin e dytë.

Infeksioni Maja

Kjo zakonisht shkaktohet nga rritja e madhe e kërpudhave, që jetojnë në vaginë. Gjatë shtatzënisë, nivelet e rritura të estrogjenit dhe progesteronit ndihmojnë në krijimin e llojit të mjedisit ku mund të lulëzojë maja.

Një krem mund të jetë zgjidhje e mirë apo një antifungal siç është Diflucan.

Trichomoniasis

Me plot 7.4 milionë raste në vitë, është një nga sëmundjet më të shpeshta dhe më të shërueshme seksuale.

Për largimin e saj, mjeku mund të përshkruaj Metronidazole ose Tinidazole./Gazeta Shneta/