Inspiruese: U shpall nëna e vitit pasi humbi 53kg, ja si duket tani

2018-02-07 në ora 14:42

Cicily Goodwin u ka thënë lamtumirë 53 kg dhe e arriti këtë në pak më shumë se një vit! Mamaja e dy fëijëve nga Nambucca Heads zbulon se ajo luftoi me hipotiroidizmin dhe shpesh nuk i pa rezultatet e punës së saj të vështirë. Por kjo ndryshoi kur ajo nënshkroi me programin Sfida 28 ditëshe për humbje peshe, shkruan Healthy Mummy transmeton Gazeta Shneta.

“I kisha përdorur përdorur të tjerët për t’i fajësuar për problemet e mia, tani unë e kuptoj se unë isha e pakënaqur në vetvete, por e mohoja ta shihja atë”, thotë Cicily. Cicily, 23 vjeç, është emëruar si një nga fituesit e Nënat Tona të Shëndosha për vitin 2017 – duke fituar shpërblim prej 500 $!

Cicily zbulon se ajo dilte për të blerë rroba të lindjes kur ajo ishte në peshën më të madhe të saj. “Bleva rroba të lindjes vetëm për shkak se ishin të shtrira dhe të lehta. Tani mund të blej xhinse të shtrënguara, “thotë ajo. “Kam blerë gjëra të gjera, tani blej çfarë të dua, sepse gjithçka vjen në madhësinë time”.

Ballafaqimi me hypothiroidizmin e saj

Funksioni ynë i tiroides dhe shëndeti mund të kenë një ndikim të madh në metabolizmin tonë, humbje peshe dhe shtim në peshë. Fitimi i papritur i peshës dhe që ka vështirësi në humbjen e peshës për shembull, mund të jetë një nga shenjat e para të dukshme të një gjendje të tiroides të quajtur hipotiroidizëm. Cicily është përballur me hypotiroidizmin për kohë të gjatë.

Për Cicily, kjo do të thotë se ajo zakonisht nuk mundte as peshat te lehta t’i vendoste dhe madje edhe më e vështirë për t’i zhvendosur. “Kur kuptova se kisha probleme me tiroidin, nuk kuptova me të vërtetë se sa ndikonte në jetën time”, thotë Cicily. “Por unë isha e lodhur gjatë gjithë kohës”. “Është zhgënjyese kur punoj me të vërtetë dhe nuk shoh rezultate”.

Cicily përfundimisht u pengua në sfidën 28 ​​Ditë Humbje Peshe dhe ajo thotë se ajo filloi të bënte një përpjekje më të vetëdijshme për të kontrolluar dhe monitoruar atë që po hante.

Si i kishte tejkaluar Cicily pengesat në udhëtimin e saj për humbjen e peshës

Cicily thotë se ne jemi të gjithë njerëz dhe është normale që të mos jemi të përsosur. “Ne mund të bëjmë vetëm më të mirën që mund të bëjmë dhe është gjithashtu më e mira për të vendosur synime realiste”, thotë ajo. “Unë kam pasur për qëllim që të humbisja 700 gram në javë. Kjo do të thotë, nëse shkoni në pushime ose keni një javë të keqe dhe largoheni, ju mund ta bëni atë javën e ardhshme. “Kjo mbase nuk duket shumë, por 700 gramë është mbi 36kg në një vit – kjo është shumë!” / Gazeta Shneta