Ja pse ndodh shtimi i peshës pasi të keni ndaluar gjidhënien

2020-06-23 në ora 15:44

Shtimi në peshë si gjatë gjidhënies dhe pas gjidhënies është mjaft e zakonshme dhe mund të jetë për shkak të një kombinimi të arsyjeve.

Ndryshimet hormonale janë përgjegjëse për disa ndryshime që mund të ndodhin gjatë/pas shtatzënisë shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

A keni fituar peshë pasi keni ndaluar ushqyerjen me gji? – Këtu janë disa arsye:

-Ju po hani më shumë ushqime me kalori

-Prolaktina është një hormon që lëshohet gjatë laktacionit tek gratë. Pasi të ndaloni ushqyerjen me gji, ky hormon, i njohur për uljen e metabolizmit të dhjamit, vetëm ulet gradualisht. Kjo mund të ketë shkaktuar disa kilogramë shtesë.

-Ju nuk jeni duke ushtruar mjaftueshëm për të djegur kalori shtesë./GazetaShneta/