Ja pse përfundimisht nuk duhet t’i lejoni të huajt të puthin fëmijën tuaj

2018-08-19 në ora 16:30

Një herë e mirë prindërit duhet ta kuptojnë se puthja e fëmijës nga mysafirët dhe njerëzit të huaj, përbën rrezik potencial mjaft të madh. Rasti një djalit Juliano i cili u prek nga herpesi, tregon më së miri se prindërit duhet të kenë shumë kujdes nga puthja e huaj

Djaloshi i Samantha Rodgers, Juliano ishte vetëm një vjeç kur vuri re se po shfaqej diçka rreth gojës së tij. Mamaja e mori djalin e saj dhe e dërgoi te një mjek, i cili mendonte se kishte grip. Por e vërteta doli të ishte shumë më e keqe dhe plaga rreth gojës Juliano ishin vetëm fillimi.

Sëmundjet e Julianit vazhduan të përkeqësoheshin, me Samanthën që nuk mund të bënte asgjë, përveçse se të shqetësohej. Ashtu si çdo prind e di, paniku që përcakton kur fëmija juaj është i sëmurë dhe nuk mund të bëni asgjë për të është e padurueshme, transmeton lajmi.net.

Plagët u përhapën edhe rreth qafës  dhe në stomak që bëri që Samantha e dërgoi atë përsëri te mjeku. Juliano u testua për llojin e virusit herpes simplex 1. Për habinë e Samantha, rezultatet u kthyen pozitivisht. Djali i saj i vogël ishte infektuar me herpesin – një sëmundje që do të qëndrojë me të gjatë gjithë jetës së tij.

Është e paqartë se si Juliano ishte i infektuar.

Gjithçka që duhet  për ta fituar këtë sëmundje është një përqafim apo një puthje me dikë që është i infektuar për transferimin e virusit. “Eshtë e hidhur sepse ky është një problem i përjetshëm tani. Sa herë që ai shkon në ethe, sa herë që është i sëmurë mund të ketë shpërthim, nuk e di se si ta trajtoj këtë. Unë po përpiqem të bëj më të mirën, është e trishtuar, e thyen zemrën time dhe nuk mund të bëj asgjë për ta ndihmuar “, tha Samantha për WHOtv.com.

Juliano ka marrë trajtime për të kufizuar simptomat e tij dhe tani ndihet mirë. E vërteta e trishtuar e çështjes është se ai do të mbajë virusin e herpesit me të për pjesën tjetër të jetës së tij.

Samantha nuk e di kush e ka infektuar djalin e saj, por ajo tani po i bën thirrje prindërve të tjerë që të jenë të kujdesshëm në lidhje me kë ata lenë të vijnë në kontakt me fëmijët e tyre. Një person mund të mbante virusin edhe nëse nuk tregon ndonjë simptomë.

“Gjithçka që mund të them është vetëm të jetë e kujdesshme, mund të jetë dikush, miku juaj më i mirë, motra, vëllai ose nëna juaj, mund të jetë dikush. Gjithkush duhet të lajë duart para se ta prek fëmijën. ”

Fëmijët më të vegjël janë më të rrezikshëm për virusin herpes. Ju lutem ndani këtë informacion me të gjithë miqtë tuaj të cilët kanë fëmijë. Edhe nëse e dini se sa të këqia të rrezikshme janë për fëmijët, jo të gjithë janë të vetëdijshëm! Asnjë fëmijë nuk duhet të preket nga kjo sëmundje e tmerrshme, dhe të përpiqemi dhe ta kufizojmë përhapjen e saj.