A jeni duke blerë oriz të vërtetë apo sintetik? Kështu mund ta dalloni

2017-04-27 në ora 17:16

Në ditët e fundit, policia në të gjithë botën ka konfiskuar tre tonë me oriz të falsifikuar, shumica e të cilit vjen nga Laosi.

Fjala është për orizin nga raftet e dyqaneve kineze, përkatësisht varieteteve të shtrenjta të orizit “wuchang”, i cili është bërë prej plastikës.

Ky “oriz” është një përzierje e miellit të patates, rrëshirës sintetike dhe najlonit, ndërsa në përzierje është shtuar aroma që të ketë shije të vërtetë të orizit, transmeton Gazeta Express.

Për t’u siguruar që nuk keni blerë oriz fals, janë disa metoda të thjeshta që mund të përdorni për t’a kontrolluar.

Testi me ujë

Në një gotë me ujë derdhni një lugë gjelle të orizit të papërpunuar. Në qoftë se zhytet, është i ngrënshëm, nëse del në sipërfaqe – nuk është.

Testi me zjarr

Digjni pak oriz me një shkrepëse. Nëse ndjeni erën karakteristike të plastike së djegur, kjo është një shenjë se orizi nuk është për përdorim.

Testi me bluarje

Një metodë tjetër që mund të kontrolloni cilësinë e orizit është për t’a vënë në një apparat për bluarje dhe të bwhet bluarja e njw sasie orizi. Nëse pluhuri i bluar është i bardhë, është i mirë, e në qoftë se ka ngjyrë të verdhë – hidheni