Këto gjëra të bebes duhet t’i përgatitni para lindjes

2017-03-10 në ora 15:10

Shumë shpejt to të shikosh që dollapi i bebes do të mbushet po qa sa dollapi yt. Duhet të përgatisësh gjërat e rëndësishme për beben përpara lindjes. Me siguri koha jote pas lindjes do të jetë shumë e çmuar dhe paksa e limituar për të bërë pazar.

Mund ta nisësh  këtë eksperiencë të këndshme të blerjeve të gjërave që ju duhen për beben pak muaj më parë, pa u nxituar. Këtu kemi një listë të gjërave që do t’ju duhen me arritjen e pjesëtarit të ri të familjes!

Rrobat:

Pizhame

Bluza pambuku me mëngë të shkurtra

Kominoshe për të fjetur për të porsalindurit

Triko të buta

Çorape ose këpucë të thurura

Doreza mbrojtëse

Kapele

Batanije me zinxhir

Komplete peshqirash për bebin

Për të fjetur:

Krevat i vogël

Dyshek

Çarçafë për bebe

Batanije të thurura

Batanije pambuku

Termometër dhome

Radio komunikuese për bebe

Për t’u larë:

Image result for baby washing

Govatë posaçërisht për të porsalindur

Termometër uji

Gërshërë për thonjtë e bebes

Peshqir

Mbulesa të papërshkueshme nga uji

Kozmetikë për bebe

Peceta të lagura për të porsalindurit

Pelena për të porsalindurit (Nr 1 – Nr 2)

Shampo e butë për kokën dhe trupin

Sfungjer natyral për banjë

Për ushqyerjen me gji:

Reçipeta për gjidhënie

Reçipeta për të fjetur

Tamponë për gjirin

Peceta për beben

Pompë gjiri

Për ushqim:

Image result for feading baby

Shishe biberoni

Krem për gjoksin

Biberona

Sterilizator

Peceta për beben

Ngrohës për shishen e biberonit

Gushore

Për të dalë:

Karrocë

Kosh mbajtës

Ndenjëse makine

Mbrojtëse dielli për makinën

Pelena

Mbulesa për karrocën

Karrige e lëvizshme për bebe më të rritura