Këto janë gjërat që doktorët ju këshillojnë të bëni me vaginën tuaj

2017-12-02 në ora 09:57

Zakonisht ndiheni nën një regjim të kurseve të antibiotikëve, pilulave apo gjendjes stresuese duke tentuar që zonën intime të mbajnë sa më pastër.

Ka disa gjëra që ju duhet të bëni për të mbajtur pjesët tuaja të ndjeshme të jenë në gjendje të rregullt, shkruan Kidspot, transmeton Gazeta Shneta.

Ndaloni përdorimin e sheqerit

Kur bakteret vaginale janë jashtë bilancit, është një ide e mirë për të hequr sheqerin, duke përfshirë të gjitha sheqernat e rafinuar, si dhe lëngjet e frutave, fruta të thata dhe shurup.

Mbani të thatë dhe përdorni pambuk

Mbani rajonin tuaj të pastër dhe të thatë përpiquni të fshini ose të kujdeseni në rroba të pastra dhe të thata sa më shpejt që të jetë e mundur pas një dushi. Zgjidhni veshjet që janë më të lirshme dhe me përmbajtje të pambukut.

Qëndroni të sigurta

Natyrisht, përdorimi i kondomave ose ndonjë formë tjetër kontraceptive seksuale duhet të jetë e qartë! Por, përveç seksit të sigurt, është e rëndësishme të jesh i sigurt edhe në mënyra të tjera. Edhe nëse nuk jeni aktualisht seksualisht aktiv ose keni qenë me të njëjtin partner për vite me radhë, është e rëndësishme që të keni kontrolle të rregullta për të eliminuar ndonjë problem serioz shëndetësor

Rishikoni banjën dhe sa keni rroba të pastërta

Zgjidhni produktet me kujdes mos përdorni ndonjë sapun të ashpër, larje trupore ose produkte të tjera të pastrimit në vaginën tuaj  larja me ujë të ngrohtë është në mënyrë të përkryer./Gazeta Shneta/