Kjo gjë ju bën juve të shtoni peshë çdo ditë

2017-05-04 në ora 16:07

Nëse jeni në punë ose në shtëpi, ngrënia është pjesë e jetës së përditshme.

Në punë ne synojmë të rregullojmë marrjen tonë të ngrënies në sasi pak më të larta, përveç kur shfaqet një tortë ditëlindjeje ose ka biskota gjatë pauzës, transmeton Gazeta Shneta.

Mjekja e dietës Belinda Lennerz tha për shëndetin e meshkujve para se të marrim edhe një kafshatë ushqimi, receptorët e shijes në gojën tonë fillojnë të komunikojnë me trurin dhe stomakun tonë për t’i bërë të ditur se ushqimi është në rrugë.

Kjo çon në një ndryshim të hormoneve së bashku me ndryshimet metabolike që ndihmojnë sistemin tuaj të përgatitet për një fluks të madh ushqimi.

Për parandalimin e ndryshimit të hormoneve, të cilat shkaktojnë shtimin në peshë pothuajse çdo ditë, dietistja Belinda Lennerz ka këshilluar të hani sa më shumë fasule, lakra, brokoli, ushqime deti, të bardhët e vesë, prodhimet e qumështit dhe llojet e mishit me proteina të larta./Gazeta Shneta/