Kjo vitaminë mund të jetë arma e fshehtë në luftën kundër koronavirusit

2020-10-29 në ora 16:40

Vitamina C mund të jetë një armë kryesore në luftën kundër Covid-19, zbulon hulumtimi.

Një studim i 54 pacientëve të kujdesit intensiv me koronavirus, i realizuar në Kinë zbuloi se kishte 68 përqind më pak vdekje midis atyre që u administronin doza të larta të suplementit shkruan Express.co.uk përcjell Gazeta Shneta.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Hulumtimi i fundit, i kryer në tre spitale në të gjithë provincën qendrore të Hubei, arriti në përfundim se: “Shtimi i dozës së lartë të vitaminës C (IV) mund të sigurojë një efekt mbrojtës klinik në pacientët e sëmurë kritik me Covid-19”.

Sipas një raporti tjetër të Remap-Cap, vitamina C stimulon qelizat e sistemit imunitar dhe gjithashtu mund të shuan inflamacionin e rrezikshëm. /Gazeta Shneta/