Konsumimi i sodës gjatë shtatzënisë :A është e sigurt

2019-08-29 në ora 15:55

Alkooli mund të mos jetë një opsion për gratë shtatzëna pasi mund të dëmtojë fëmijën e tyre gjatë shtatëzanisë, por shumë nëna që duhet të pinë pije të buta si sode, pije joalkoolike, etj.

Ndërsa pirja e këtyre pijeve gjatë shtatzënisë është e sigurt kur konsumohet në sasi të moderuar, këto pije kanë efektet e tyre anësore. Pirja e sodës së tepërt gjatë shtatzënisë mund të ketë disa efekte të dëmshme për ju dhe fëmijën tuaj tregon parenting.firstcry , transmeton GazetaShneta.

A mund të konsumoni soden gjatë shtatzënisë?

Pirja e sodeve të freskëta të limonit gjatë shtatzënisë është e mirë nëse nuk do të hipni në bord. Një sode e rastit nuk ka gjasa të ju dëmtojë në asnjë mënyrë. Por thuhet se pirja e sodeve të tepërt gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë probleme të tilla si aborti.

Sa mund të konsumoni gjatë shtatzënisë?

Gjatë shtatzënisë, është e sigurt të pini një ose më pak se një shërbim (1 servir = 330 ml) sode ose sode diete në ditë. Hulumtimet tregojnë se gratë që konsumojnë sode në sasi të mëdha kanë një rrezik më të lartë të lindjes së parakohshme.

Pavarësisht nëse konsumoni sode që përmban sheqer ose ëmbëltues artificial, rreziku i shtatzënisë së parakohshme ekziston në të dyja rastet. Kafeina në sode mund të jetë freskuese, por mund të jetë e dëmshme për fetusin. Një studim i Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve tregon që një grua shtatzënë nuk duhet të konsumojë më shumë se 200 mg kafeinë në ditë. Një shërbim sode ka midis 32-42 mg kafeinë. Prandaj, nëse e kufizoni konsumin tuaj të përditshme të sode në një shërbim në ditë, jeni të sigurt.

Cilat përmbajtje të sode mund të dëmtojnë fëmijën tuaj të palindur?

Soda është një krijim i bërë nga një përzierje e disa përbërësve. Këtu janë disa nga përbërësit në sode që mund të ndikojnë tek ju dhe foshnja juaj:

1) Kafeina

Soda është e pasur me kafeinë, e cila dihet se rrit presionin e gjakut të një personi. Mund të shkaktojë pagjumësi, e cila mund të shkaktojë kapsllëk dhe dehidrim në nënën, dhe kjo është e dëmshme për zhvillimin e sistemit motorik dhe nervor të foshnjës. Konsumimi i më shumë se 300 mg kafeinë në ditë mund të çojë në keqbërje, dhe konsumimi i më shumë se 500 mg kafeinë në ditë mund të shkaktojë frymëmarrje të lartë kronike tek një fëmijë gjatë lindjes.

2)Sheqeri

Nivelet e qëndrueshme të insulinës janë thelbësore për rritjen optimale të foshnjës. Sheqeri i pranishëm në sodas rrit nivelin e sheqerit në gjak, i cili mund të shkaktojë një shpërthim insuline. Konsumimi i sasive të mëdha të sheqerit gjithashtu mund të çojë në trashje, e cila mund të çojë në keqtrajtim ose të shkaktojë probleme shëndetësore si paaftësi kongjenitale tek fëmija.

3) Uji i gazuar

Sode është bërë nga karbonizimi i ujit me presion të lartë dhe dioksidit të karbonit, dhe dioksidi i karbonit është përbërësi kryesor që shkakton flluskat e lëngshme në pije. Ky ujë i gazuar i pranishëm në sode është e dëmshme për shëndetin tuaj të kockave dhe mund të shkaktojë çështje të tilla si dhimbje prapa, pasi kockat tuaja gradualisht bëhen shumë të dobëta për të mbështetur barkun tuaj në rritje. Uji i gazuar i thjeshtë përmban vetëm gaz, por disa prodhues shtojnë gjithashtu minerale si kalium dhe natrium. Natriumi shkakton një rritje të presionit të gjakut, e cila mund të jetë e rrezikshme për trupin tuaj.

4)Embëlsues artificial

Sode e thjeshtë përmban sasi të mëdha sheqeri, ndërsa sode diete përmban ëmbëlsues artificialë – ato janë të dëmshme në kuptimin e tyre. Aspartame, një ëmbëlsues artificial jo-sakarid i përdorur në sode diete mund të shkaktojë aftësi të kufizuara tek foshnjat nëse konsumohen tepër. Pirja e sode diete, në kundërshtim me besimin popullor, është po aq e dëmshme sa të pini sode të rregullt gjatë shtatëzanisë.

5)Agjentë aromatizues

Edhe nëse një sode nuk përmban kafeinë, ka shumë të ngjarë që të përmbajë aromë – acidi fosforik është një nga agjentët aromatizues të pranishëm në sodë. Ky acid fosforik mund të ndikojë në kalciumin në kockat tuaja dhe t’i bëjë ato të brishta.

Efektet e dëmshme të sode të pijshëm gjatë shtatzënisë

-Humbja e kalciumit nga kockat për shkak të acidit të gazuar dhe acidit fosforik (agjent aromatizues)

-Rritja e presionit të gjakut për shkak të pranisë së natriumit në ujin e gazuar

-Mund të shkaktojë defekte të lindjes siç janë lindja e parakohshme ose paaftësi kongjenitale

-Konsumimi i tepërt i sheqerit dhe sheqernave artificiale mund të çojë tek bebet e mbipeshë

-Mund të çojë gjithashtu në abort./GazetaShneta/