Kujdes nga mushkonjat, ja si e lanë këtë fëmijë me ngecje mendore

2018-08-15 në ora 16:20

Një djalë gjashtë-vjeçar u la me konvulsione cerebrale dhe ënjtje të trurit pasi ai kontraktoi një virus nga një mushkonjë.

Vogëlushi nga Waynesville, Karolina e Veriut, filloi të ankohej për dhimbje koke dy javë më parë, transmeton Gazeta Shneta.

Nëna e tij dhe babai i dhanë disa analgjetikë, por pa sukses në mposhtjen e dhimbjes. Të nesërmen, Noeu mbeti pa ndjenje dhe iu bë nj kontrollë.

Pasi u dërgua në spital dhe kryen disa teste, mjekët i thanë nënës se djali i saj kishte kontraktuar një virus të rrallë të njohur si encefaliti LaCrosse, i cili transmetohet përmes kafshimit të mushkonjave.

Nëna e djalit i tha Daily Mail Online se ky i fundit nuk ka dalur në pyllit tha se po ndan tregimin e djalit të saj për të paralajmëruar prindërit për sëmundjen dhe me shpresën që të mos ndodhë një situatë e ngjashme me fëmijët e tyre./Gazeta Shneta/