Kujdesi me lëngjet e gazuara gjatë shtatzënisë, çfarë duhet të dini

2018-08-19 në ora 13:53

Nuk është vetëm kafeina që vendos sasinë në koka kola dhe janë në listën e asnjanës për shtatzëninë, por është edhe niveli i lartë i sheqerit të përpunuar në çdo kuti.

Një koka kola prej mund të përmbajë 27 g sheqer të shtuar. Kjo është gati 7 lugë çaji. Dhe pijet e tjera të ambalazhuara nuk janë shumë më të mira.

Çaji i ftohtë, pije me lëng, limonadë – ata të gjithë kanë midis 20 dhe 35 g sheqer për shishe dhe nuk japin shumë përfitime ushqyese. Pra shuaj etjen tënde me ujë, qumësht, dhe fruta të pastërta ose lëng perimesh, transmeton Gazeta Shneta.

Ndërsa ne shpesh dëshirojmë ushqime të kripura kur ne presim sidomos gjatë tremujorit të parë, natriumi nuk është ‘mik’ i gruas shtatzënë.

Shtatzënia ju bën tashmë të prirur ndaj ënjtjes dhe mbajtjes së ujit, dhe shumë natriumi i bën këto gjendje më keq. Përveç shmangies së ushqimit të përpunuar dhe të shpejtë, kujdesuni për këta fajtorë të natriumit dhe mbani natriumin në 2,300 mg në ditë./Gazeta Shneta/