Kurat natyrale për dhimbjen e dhëmbit – dentisti nuk dëshiron që t’i dini këto

2017-07-20 në ora 08:50

Dhimbja e dhëmbit është gjëra më e padurueshme ndonjëherë. Shmangien e saj, mund ta bëni edhe pa shkuar te dentisti.

Simptomat më të zakonshme të një dhimbje dhëmbi përfshijnë një dhimbje të mprehtë, të ngrysur ose konstante, duke ënjtur pjesën rreth dhëmbit, ethet dhe dhimbje të kokës.

Në shumicën e rasteve, dhimbja e dhëmbit është rezultat i dëmtimit të dhëmbëve, por mund të jetë gjithashtu rezultat i shkaqeve të tjera, transmeton Gazeta Shneta.

Këto ditë, ne kemi mundësi të shumta për të zgjedhur mënyrën për të zbutur një dhimbje dhëmbi, por para stomatologjisë moderne, njerëzit përdoren vetëm ilaçe natyrale.

Megjithatë, këto alternativa natyrale janë shumë efektive dhe mund të jenë ndihmë e madhe kur ju vuani nga një dhimbje dhëmbi.

Këto janë disa nga më efektivet:

1.Vajrat esencial

Një studim i vitit 2015 gjeti se vajrat esencial janë po aq efektiv sa që mund të pengojnë pllakën e mishit. Studimi i kryer nga Pizzo, në efektin frenues mbi pllakën përmes fluorit dhe vajrave esencial nuk treguan ndonjë ndryshim të rëndësishëm përsa i përket efikasitetit.

2.Çaji i mendrës

Një studim i vitit 2013 zbuloi se vaji i mendrës ka veti të fuqishme antiseptike, të cilat janë të dobishme kundër patogjenëve oralë. Juve ju duhet të konsumoni çaj mendre me një lugë çaji për 15-20 minuta, për t’iu thënë lamtumirë frymës së keqe dhe dhimbjeve të dhëmbëve.

3.Ekstrakti i vaniljes

Nuhatja e vaniljes lehtëson ankthin e lidhur me dhimbjen e dhëmbit dhe përmbajtja e saj alkoolike lehtëson dhimbjen. Andaj, fërkimi i pjesës së prekur nga dhimbja me ekstrakt vanilje dy herë në ditë, do ta lehtëson dhimbjen sa hap e mbyll sytë./Gazeta Shneta/