Ky ilaç ndalon gjakderdhjen pas lindjes

2017-05-03 në ora 14:37

Një ilaç jo shumë i kushtueshëm mund të parandaloj gjakderdhjen tek gratë pas lindjes.

Sipas shkencëtarëve ky zbulim do të ndryshoj praktikat në tërë botën.

Çdo vit rreth 100,000 gra vdesin nga gjakderdhja masive në momentet pas lindjes.

Megjithatë një studim ndërkombëtarë, i cili është publikuar në Lancent, ka sugjeruar që “acidi tranexamic” mund të ulë këtë shifër për një të tretën.

“Acidi Tranexamic” parandalon shpërthimin e masave të koaguluara të gjakut, kështu duke e bërë më të lehtë për trupin që të kontrolloj gjakderdhjen.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar që do të përditësoj rekomandimet për trajtimin e hemorragjisë pas lindjes.

Ky ilaç ishte zbuluar nga çifti Shosuke dhe Utako Okamoto, në Japoni në vitin 1960, megjithatë nuk ka arritur të testohet në atë kohë./Periskopi/