Ky veprim i foshnjave në banjë cilësohet si i rrezikshëm për bebet

2018-08-10 në ora 07:51

“Shumë prindër thonë se foshnja e tyre është e interesuar për të pirë ujë të banjës”, thotë pediatri Tanya Remer Altmann, redaktore e The Ëonder Years.

Altmann rekomandon dekurajimin e kësaj sjelljeje, por thotë se nuk duhet të jeni shumë i shqetësuar për të.

“Unë kurrë nuk kam parë një fëmijë që të sëmuret nga pirja e ujit të banjës – edhe pse fëmijët lëvizin në vaskë gjatë gjithë kohës”, thotë ajo, transmeton Gazeta Shneta.

Pirja e ujit me sapun mund të shkaktojë një bark të përzier dhe, nëse fëmija juaj ka pirë mjaft prej tij, mund ta bënte atë të vdiste. Por kjo është shumë e vështirë pasi që shumica e fëmijëve e pështyjnë ujin nëse ka atë shije të papërshtatshme me sapun. Dhe sasia e sapunit që fëmija juaj në të vërtetë do të gëlltisë është shumë i vogël duke marrë parasysh sa ujë është holluar me një vaskë tipike.

Edhe nëse kohët e fundit keni pastruar vaskën me zbardhues ose një pastrues tjetër, uji i ujit nuk përbën kërcënim.

“Sasia [e kimikateve] që përdoret për të pastruar një vaskë – e cila zakonisht shpëlahet mirë më pas dhe më pas e mbushur me ujë – është më pak i fuqishëm se sa në pishinën e ujit, kështu që disa gllënjka nuk do të shkaktojnë dëm”, thotë Altmann./Gazeta Shneta/