Ky veprim i mjekut ju tregon nëse do të keni fëmijë

2018-02-09 në ora 16:19

 Hulumtuesit së fundmi kanë zbuluar një pyetje që mjekët duhet të kërkojnë për të përcaktuar pjellorinë  e një gruaje, transmeton Gazeta Shneta.

Dështimi për të mbetur shtatëzënë brenda një viti lidhet me rezultatet e këqija pastaj edhe tek foshnja.

Steriliteti prek rreth 11 për qind të grave dhe 9 për qind të meshkujve në SHBA.

Sipas shkencëtarëve, pyetja  e nënave që kanë shpresë për shtatzëni është se a kanë qenë seksualisht aktive brenda vitit, pa përdorim të kontraceptivëve.

Po ashtu, hulumtimi zbuloi se pijet me sheqer zvogëlojnë numrin dhe pjekurinë e qelizave ovale të një gruaje.

Vezët dhe pastaj embrionet nuk mund të arrijnë të zhvillohen në mënyrë normale në sasi të madhe të glukozës./Gazeta Shneta/