Lindja para datës së caktuar: Ja përse duhet të lindni në javën e 39

2018-06-01 në ora 12:17

Nëse shtatzënia juaj është e shëndetshme, është mirë që të mbeteni shtatzënë për të paktën 39 javë.

3 javët e fundit janë kritike pasi që organet e rëndësishme për foshnjën tuaj janë ende në zhvillim;  Fëmija juaj po vë mbi shtresa të yndyrës për të kontrolluar temperaturën e trupit në lindje.

Gjatë 6 javëve të fundit, truri i foshnjës shton lidhjet e nevojshme për ekuilibrin, koordinimin, mësimin dhe funksionimin social; Në 37 javë, truri, mushkëritë dhe mëlçia e fëmijës tuaj janë ende në zhvillim.

Bebet e lindur në 37 javë janë në rrezik më të lartë për çrregullime të ushqyerjes, çrregullime të çehres dhe qëndrime më të gjata në spital; Në 38 javë rritet hormoni i fetusit për të ndihmuar në mbajtjen e presionit të gjakut dhe nivelit të sheqerit në gjak pas lindjes, transmeton Gazeta Shneta.

Në 39 javë, rrudhat në tru po zhvillohen; Sulci ndihmon në bashkërendimin e përgjigjes së foshnjës për thithje / gëlltitje; Studimet tregojnë se foshnjat e lindura shumë herët kanë më shumë gjasa që të kenë probleme ushqyese.

Këto foshnja do të kenë një kohë të vështirë të thithin, të gëlltitin dhe të marrin frymë; Në 35 javë, truri i një fëmije peshon vetëm 2/3 e asaj që bën në 39 javë; Një shpërndarje prej 39 javësh është e rëndësishme për zhvillimin e plotë të fëmijës suaj./Gazeta Shneta/