Mesazhi i fuqishëm i mamit për djalin e porsalindur pas sulmit të Mançesterit

2017-05-25 në ora 20:04

Sulmi terrorist i tmerrshëm në Mançester, i cili vrau 22 vetë dhe plagosi shumë të tjerë, përfshirë fëmijët, ka ndikuar tek njerëzit në të gjithë botën, transmeton Gazeta Shneta.

Në një postim të rrjetit social Facebook që është shpërndarë gati 100,000 herë, një blogere e njohur si Mummy Mumbles tha se ndjen keqardhje për viktimat dhe familjet e tyre. Ajo ishte aq e prekur nga bombardimet sa që ajo shkroi një letër të hapur emocionalisht të hapur për djalin e saj të sapolindur, duke i bërë thirrje atij të “Dal… dhe të bej GJITHÇKA!”

Dhe fjalët e saj kanë rezonuar me njerëzit në mbarë botën të cilët ndjejnë të njëjtin ndjenjë të dëshpërimit pas një sulmi të pashpirt, që synon fëmijët dhe adoleshentët që ndjekin koncertin e Ariana Grande.

“Kam frikë se këto incidente do të ndodhin gjithnjë e më shumë kur të rriteni dhe kjo më bën të ndihem aq keq që të mendoj se nuk mund t’ju mbroj nga individët barbarë që bëjnë gjëra të tilla”, shkruante ajo.

Ndërsa rriteni, mund të mendoni se ka më shumë kuptim dhe është më e sigurt të ‘qëndruoni brenda dhe të mos bëni asgjë.

Si nëna juaj, që ju do aq shumë, kam këtë mesazh për ju.

Mos e bëni këtë, dilni jashtë … dhe bëni gjithçka.

Bëni gjithçka që dëshironi të bëni.

Shkoni kudo që dëshironi të shkoni.

Shihni të gjithë ato që doni të shihni.

Ajo i kërkoi djalit të saj të udhëtojë, të hante në restorante, dilte në qendra tregtare, të ndiqte ndeshje sportive, të kapte transportin publik, të shkonte në universitet dhe të dilte të vallzonte në një klub.

Dhe ju mund të mendoni se është një gjë e çuditshme që unë të dëshiroj atë që ju të bëni, shkruante ajo.

Por arsyeja ime është kjo: Gjithë jeta juaj, puna ime … është të të mbroj nga përbindëshat, shumica e këtyre monstrave, nuk mund të largohem prej teje përderisa këta përbindësha të qëndrojnë larg teje.

Këta përbindësha bëjnë gjëra të tmerrshme në të gjithë botën.

Por në qoftë se unë nuk mund t’i luftoj këta përbindësha për ty, unë jam i sigurt se do të mësoj se si ta bësh këtë vetë, shkruante ajo.

Ata nuk duan që ju ta bëni këtë.

Ata nuk fitojnë nëse e bëni këtë.

Pra, bëjeni.

Çdo ditë.

Kurrë mos kini frikë të gëzoheni dhe të jetoni jetën tuaj të plotë.”/Gazeta Shneta/