Metodat më të lehta për të ulur menjëherë temperaturën e foshnjës suaj

2018-08-03 në ora 17:25

Për të shmangur medikamentet që zvogëlojnë temperaturën, si acetaminofeni ose ibuprofeni kur nuk keni ndonjë të dobishëm – mund të provoni një qasje jo mjekësore për uljen e temperaturës të fëmijës tuaj.

Reduktimi i etheve të fëmijës suaj nuk ndihmon për të kuruar sëmundjen apo problemin themelor. Dhe temperatura në të vërtetë mund të ndihmojë trupin e fëmijës tuaj të luftojë infeksionet.  Por nëse një temperaturë rritet aq lartë sa për ta bërë fëmijën tuaj vërtetë të pakëndshëm ose të dehidruar, ulja e etheve mund të ndihmojë.

Këtu janë disa metoda për të provuar:

Vendosni një mbulesë të freskët dhe të butë mbi ballin e fëmijës tuaj; Jepini fëmijës tuaj një banjë të vakët me vaskë ose një banjë sfungjeri. Ndërsa uji avullon nga lëkura e tij, fëmija do të ftohet dhe do të sjellë temperaturën e saj poshtë, transmeton Gazeta Shneta.

Nëna duke i matur temperaturën foshnjës

Ofroni fëmijës suaj shumë lëngje dhe ushqime të ftohta, si p.sh. akull dhe kos, për të ndihmuar që të freskosh trupin nga brenda dhe ta mbani të hidratuar.

Hiqni shtresat e veshjeve në mënyrë që fëmija juaj të humbë më lehtë nxehtësinë përmes lëkurës së tij. Visheni në një shtresë të lehtë. Nëse foshnja po dridhet, jepni një batanije të lehtë deri sa të ngrohet./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin që duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për të konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës në ardhje është në rregull..