Mjekët menduan se kishte bajamet, por foshnja vuante nga një sëmundje krejt tjetër

2017-04-22 në ora 19:07

Vajza 11 muajshe, e cila vuante nga një kancer shumë i rrallë, iu ngatërrua diagnoza nga mjekët. Pasi që vajza nuk mund të gëlltitej, mjekët fajtorë i konsideronin bajamet, të cilat në raste të shpeshta, mund të jenë prezente tek foshnjat.

Kur Joanne Reed, nëna e vajzës vuri re se ajo nuk mund të gëlltiste,  e dinte se diçka ishte e gabuar shkruan The Sun, transmeton Gazeta Shneta.

Shëndeti i vajzës fillonte të përkeqësohej dhe mjekët ende nuk e dinin saktësisht se çfarë kishte ajo.

Përfundimisht, testet e mëtejshme zbuluan se Jessica ishte duke luftuar një formë shumë të rrallë të kancerit, duke e bërë atë një nga pesë fëmijët e rinj në të gjithë Evropën që të diagnostikoheshin me tumor.

Mjekët diagnostikuan një tumor ‘rhabdoid’ jashtëzakonisht të rrallë dhe paralajmruan prindërit e Jessica se kishte shans 20 për qind të mbijetesës.

Por, pas një operacioni për të hequr tumorin, Jessica sfidoi mosmarrëveshjet, dhe përfundoi trajtimin e saj në 2014.

Tani nëna e saj, po drejton Maratonën e Londrës për të mbledhur para për fëmijët, bamirësia e kancerit CLIC Sargent, e cila ndihmoi familjen përmes tundjeve të tmerrshme.

Duke kujtuar ditën e saj ajo e dinte vajzën e saj ishte sëmurë Joanne, 43 vjeç, tha: “Mjekët thanë vetëm se mund të ishte bajame dhe i dhamë asaj disa Calpol./Gazeta Shneta/