Mos e përsëritni gabimin e këtij njeriu që bëri me telefon – i shkaktoi kancer të syrit!

2017-07-06 në ora 14:56

Historia e një burri 40 vjeçar, i cili u diagnostifikua me kancer në syrin e tij ka intriguar të gjithë.

Ka shumë studime shkencore që tregojnë se drita e gjelbër që vjen nga ekrani juaj i celularit mund të shkaktojë vdekjen e qelizave të retinës tek njerëzit, dhe, në këtë mënyrë, mund të ndikojë në vizionin tonë, transmeton Gazeta Shneta.

Ky njeri anonim në moshën 40 vjeçare, vizitoi mjekun kur nuk shihte qartë. Albumeni i syrit të tij u bë i kuq për shkak të lëndimeve të rënda. Ai përdori telefonin e tij celular në një dhomë të errët çdo natë para se të shkonte për të fjetur. Kjo e dëmtoi syrin e tij dhe çoi në mangësi vizuale, si dhe shenja të kancerit të syve.

Mjekët nuk mund të bëjnë asgjë në këtë rast, sepse zëvendësimi i retinës, sipas mjekëve, është jashtëzakonisht i vështirë.

Sigurohuni që të shmangni përdorimin e telefonit tuaj celular në errësirë para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që t’i mbroni sytë e tuaj./Gazeta Shneta/