Mos i leni anash testet e gjakut, kjo bakterie mund t’ia helmoj gjakun e pasardhësit tuaj

2017-04-22 në ora 13:21

Gratë shtatzëna duhet të testohen në mënyrë rutinore për një infeksion vdekjeprurës për të mbrojtur foshnjat e palindura, sipas studiuesve.

Një studim zbuloi se mos-shqyrtimi i testimit të gjakut të grupit B, i la hapësirë bakteres ‘Strep GBS’ që të zhvillohet në foshnjat e pa lindura, e cila çoi në një rënie prej 83 përqind në numrin e të sapolindurve që e zhvillonin atë, shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Gjetjet e botuara në ‘BMJ Open’ treguan se foshnjat e lindura nga nënat që u kontrolluan kishin 83 përqind më pak gjasa të zhvillonin infeksionin.

Dr Gopal Rao, mikrobiolog i konsulentit në Spitalin e Northwick Park, i cili udhëhoqi studimin, tha: ‘Shkalla e spitalit tonë të infeksionit të gjakut tek personat me grup B ishte shumë më e lartë se mesatarja kombëtare, pavarësisht nga ndjekja e udhëzimeve.

Simptomat e GBS në foshnjat përfshijnë lodhjet , jo-ushqimi i mirë, temperatura e lartë dhe e ulët njëkohësisht, si dhe frymëmarrjet e shpejta ose të ngadalta./Gazeta Shneta/