Ndryshimet që pëson lëkura gjatë shtatzënisë

2017-04-27 në ora 18:11

Të qenit shtatzënë shkakton ndryshime në lëkurën tuaj, por fat të mirë, shumica e tyre do të zhduken pasi të bëheni me foshnje.

Shenjat e shtrirjes. Pas lindjes, këto vija kuqërreme duhet të zhduken në linja të shkëlqyera argjendarie, të cilat mund ose nuk mund të zhduken. Përdorimi i vajrave, kremrave ose kremrave gjatë shtatzënisë do të bëjë që lëkura juaj të ndihet më mirë, por nuk mund t’i ndalë shenjat e shtrirjes, transmeton Gazeta Shneta.

Qime të reja në vende të reja. Ju mund të vëreni qime të reja në fytyrë, bark ose shpinë, krejt kjo falë rritjes së hormoneve gjatë shtatzënisë. Çdo qime që nuk keni pasur më përpara se të mbeteni shtatzënë, do të largohet pasi të keni foshnjën tuaj.

Linea nigra. A keni vënë re një vijë të ngushtë dhe të errët që shtrihet nga kërthiza e barkut në zonën tuaj pubike? Ajo quhet linja nigra dhe është më e zakonshme për gratë që kanë flokë dhe lëkurë të zbehtë. Vija do të zbehet ose zhduket plotësisht pas lindjes.

Chloasma. Ju gjithashtu mund të vini re njolla të errëta në hundën, ballin, faqet dhe qafën tuaj. Ato errësohen në diell, kështu që është e rëndësishme të vendosni krema mbrojtjes ndaj rrezeve të diellit. Pas lindjes, pikat do të zhduken gradualisht./Gazeta Shneta/