Në luftë me doktorët për ta mbajtur fëmijën të gjallë (Video)

2017-03-07 në ora 16:54

Prindërit e foshnjës shtatë muajshe janë duke sfiduar doktorët në një gjykatë për ta mbajtur të gjallë beben e tyre duke pretenduar në të drejtën e tyre për të vendosur.

Djali i Connie Yates dhe Chris Gard aktualisht është duke marr trajtim 24 orësh në spitalin e Londrës ‘Great Ormond Street’, pasi është i prekur nga një çrregullim i rrallë gjenetik, shkruan BBC, transmeton Gazeta Shneta.

Duke mos pasur asnjë shans të shërimit të tij, mjekët e spitalit besojnë se Charlie duhet të lejohet të vdes.

Por prindërit thonë se sipas studimeve amerikane, fëmija mund të shpëtojë.

Charlie Gard and family

“Ai mund të lëvizë gojën e tij dhe duart. Poashtu mund t’i hap sytë dhe të na shoh”, kanë deklaruar ata për BBC.

“Nuk besojmë se është i sëmurë aq shumë”.

“Ne vetëm duam të kemi shansin tonë. Ndoshta nuk do të shërohet plotësisht, por mund të mbahet i gjallë”, kanë thënë prindërit, duke deklaruar se do të luftojnë deri në fund.

Charlie është i prekur nga një sindromë që vetëm 16 njerëz në botë e kanë. Sëmundja shkakton dobësim progresiv të muskujve.

Zëdhënësi i spitalit e ka përshkruar si mjaft të vështirë për ta lënë Charlin të vdes, por ka thënë se besojnë se kjo është gjëja më e mirë për të.

Duke klikuar KËTU mund ta ndiqni videon. /Gazeta Shneta/