Nëna e ushqente me gji, por e infektoi beben pasi konsumonte diçka të pazakontë

2017-07-04 në ora 13:24

Foshnja ishte lindur e shëndetshme dhe pa komplikime në Shtator të vitit të kaluar, por pastaj shëndeti i saj filloi të përkeqësohej shumë shpejt.

Mjekët – që përpiqehsin të zbulojnë shkakun e shqetësimit të frymëmarrjes së foshnjës – e transferuan foshnjën në njësinë e kujdesit intensiv neonatal dhe filluan një sërë testesh, sipas një raporti të publikuar këtë javë nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Agjencia e Mbrojtjes së Shëndetit të Shteteve të Bashkuara.

Këto teste zbuluan një infeksion vdekjeprurës të gjakut i njohur si bakteremi i grupit B Streptococcus agalactiae (GBS), të cilin mjekët e trajtonin me një kurs antibiotik 11-ditor raporton The Washington Post, transmeton Gazeta Shneta.

“Ne menduam se do të duhej të trajtohej jashtë shtetit”: thanë çifti nga Sydney.

Por, pasi u kthye në shtëpi, fëmija mori një infeksion të dytë GBS dhe u nis në një spital tjetër. Pikërisht atje, mjekët zbuluan se shkaku i infeksionit të përsëritur ishte placenta e nënës.

Gruaja – e cila nuk ishte e identifikuar në raportin e CDC – kishte infektuar placentën e saj për disa javë pasi u regjistrua me një kompani që përpunon dhe përfshinë organin, i cili lidh fetusin në zhvillim me murin e mitrës së nënës. Ndërsa ajo po infektonte placenten, gruaja po ushqente me gji, gjë që transferonte infeksionin nga nëna tek fëmija.

“Tre ditë pas lindjes së foshnjës, nëna kishte të dehidruar placentën e saj, të kapsuluar dhe filloi të merrte dy kapsula tre herë në ditë”, deklaroi CDC. Mjeku i udhëzoi nënës për të ndaluar konsumimin e kapsulave.”

Sapo ajo ndaloj së marruri kapsulat, fëmija i saj – i cili iu dha një raund i ri antibiotikësh – u shërua.

Hulumtuesit e CDC-së të cilët shqyrtuan pilulat që konsumoheshin nga nëna zbuluan se ishin të mbushur me GBS, një tendosje që ishte gjenetikisht e padallueshme nga lloji që i sëmurte foshnjat./Gazeta Shneta/