Nga 855 raste pozitive, 298 prej tyre janë identifikuar vetëm në kryeqytet

2020-11-20 në ora 15:09

Instituti Kombëtar ka bërë të ditur se nga 1,930 mostra të marra nga ShSKUK-ja janë konfirmuar 855 raste pozitive me covid-19.

Lajm jo i mirë për vendin tonë, pasi në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 11 pacientë, si pasojë e covid-19 shkruan GazetaShneta.

“Prishtinë 3 raste (73, 72, 64 vjeç), Prizren 2 raste (88, 82 vjeç), Drenas 1 rast (70 vjeç), Ferizaj 1 rast (70 vjeç), Gjakovë 1 rast (71 vjeç), Gjilan 1 rast (79 vjeç), Kamenicë 1 rast (92 vjeç), Mitrovicë 1 rast (82 vjeç).”

“Numri total i rasteve pozitive është 32.877 raste nga 127.722 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 885 raste të vdekjes.”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Përgjatë kësaj periudhe, 748 pacientë e kanë mposhtur virusin, kështu duke çuar numrin e përgjithshëm në 19,772.

Në 24 orët e fundit janë identifikuar 298 prej 855 rasteve vetëm në kryeqytet.Ndërkohë, komunat tjera me raste pozitive janë: Mitrovicë 62 raste, Gjilan 60 raste, Vushtrri 50 raste, Fushë-Kosovë 45 raste, Ferizaj 44 raste, Podujevë 37 raste, Prizren 36 raste, Lipjan 34 raste, Gjakovë 25 raste, Pejë 18 raste, Suharekë 17 raste, Drenas 15 raste, Viti 15 raste, Skenderaj 12 raste, Malishevë 11 raste, Kamenicë 10 raste, Klinë 10 raste, Shtime 10 raste, Deçan 8 raste, Rahovec 8 raste, Istog 7 raste, Obiliq 7 raste, Kaçanik 4 raste, Dragash 3 raste, Mamushë 3 raste, Kllokot 2 raste, Novobërdë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Graçanicë dhe Zveçan.

Aktualisht, vendi ynë po përballet me 12,220 raste aktive./GazetaShneta/